אריזות פירות וירקות

אריזות פלסטיק לפירות וירקות לטובת צמצום בזבוז מזון?

עמדת The Natural Step ישראל

19.8.19

תגובת The Natural Step ישראל

 לפרסום קול קורא של משרד החקלאות לעידוד אריזות ברשתות קמעונאיות מיום 18.9.19


 

The Natural Step ישראל, ארגון ללא מטרת רווח הפועל לצמצום בזבוז מזון בישראל בחמש השנים האחרונות, קורא למשרד החקלאות לבטל את המהלך לעידוד יצירת פסולת אריזות מיותרת בישראל. יש דרכים יעילות אחרות לצמצום בזבוז המזון שהוכחו בעולם כיעילות ואינן מעודדות תעשייה בעייתית ויצירת פסולת שאין לה טיפול!

 

הנוהל, המפורסם למעשה בגרסתו השלישית, מעלה תהיות רבות באשר להתעקשות המשרד להגביר את כמות האריזות במשק הישראלי. לאחר שפורסם לראשונה בחודש מרץ האחרון ו"זכה" לתלונות זועמות רבות בשל העובדה שהוא מעודד יצירת פסולת פלסטיק רבה בישראל בשעה שאין לפסולת זו שום פתרון - המשרד קיים התייעצות עם עמותות סביבה וגורמים מקצועיים והבטיח שלא ליצור בעיה חדשה בשעה שמנסה לפתור בעיה אחרת (בזבוז מזון).

 

 TNS ישראל מוביל את העשייה המקומית לצמצום בזבוז המזון בישראל, ועדיין מתנגד בכל תוקף למהלך זה. להלן הנימוקים המרכזיים:

  •  במדינה בה ידוע כי 80 אחוז מהפסולת מגיעה למטמנה, הוספת מאות אלפי אריזות לשוק בשנה תחת האמירה כי הן עקרונית ניתנות למיחזור, היא איוולת ובלבול הציבור. 

  • הקריאה לאריזות בנות מיחזור אינה משפרת את המצב, שכן אין כיום מיחזור פלסטיק בישראל, ואין טיפול גם לפלסטיק מתכלה. זוהי עצימת עיניים וגילגול האחריות באופן חסר אחריות. לא פותרים בעיה אחת באמצעות יצירת בעיה חדשה.

  • על מנת שאריזות אכן יתרמו למניעת בזבוז, עליהן להארז בתנאים מסוימים ביותר. המשרד אמנם הוסיף תנאים אלה לקול הקורא, אולם אין ביכולתו לפקח שהם מתקיימים בפועל. ללא פיקוח הדוק, אריזות שאינן מתאימות יכולות דווקא להגביר בזבוז מזון, הן ברשת והן בבתי הצרכנים. 

  • המהלך מנוגד למגמה העולמית בה מפחיתים את השימוש בפלסטיק - על כל צורותיו,  כולל רשתות קמעונאיות באירופה, אוסטרליה, ארה"ב וקנדה המוציאות משימוש אריזות לירקות ופירות.

  • רשתות בכל העולם פועלות להפחתת בזבוז המזון, על ידי שורת צעדים מגוונים שאינם כוללים הגברת אריזות! בין הצעדים: ייעול המקררים, שינוי אמצעי התצוגה, התייעלות בניהול המלאי ואף הסברה ללקוחות על איחסון נכון של הירקות והפירות בבית. מדוע מתעקש המשרד דווקא על אריזות כאשר הנזקים הסביבתיים הובהרו לו לא רק על ידי הציבור, ארגונים מקצועיים - אלא גם בהתנגדות נחרצת של המשרד להגנת הסביבה?

  • זאת ועוד: המהלך בודאות יוצר תוספת מחיר שתגולגל אל החקלאים ואל הצרכנים, כיצד זה מתיישב עם המאבק ביוקר המחיה ועידוד אוכלוסיה לצרוך ירקות ופירות טריים? 

  • המהלך מעלה תהיות גם לגבי התזמון של הוצאתו. המשרד עצמו מדגיש כי המימון למהלך אינו מובטח, שכן אנחנו נמצאים בתקופת בחירות. מדוע המשרד אינו ממתין לכניסת השר/ה החדש/ה באופן שיבטיח את יציבות המהלך? 

 

 אנו קוראים למשרד לבטל את הנוהל לאלתר ולהפנות את מאמציו לצעדים חלופיים שיתרמו למטרה החשובה של צמצום בזבוז מזון באופן יעיל ואחראי.

תגובתנו לנוהל משרד החקלאות בפברואר 2019

בתחילת פברואר 2019 פורסמו שני מהלכים דומים אך נפרדים, המקדמים אריזת פירות וירקות שונים ברשתות המזון, על מנת להאריך את חייהם ולצמצם את בזבוז המזון. המהלך הראשון של רשת שופרסל, אשר החלה לשווק מיני ירקות ופירות שונים בפלסטיק במקום בתפזורת, לצד מספר מיני פירות וירקות שכבר משווקים בצורה זו על ידי הספקים. המהלך השני הינו הקול הקורא של המשרד למתן תמיכה לרשתות שיווק המזון אשר ימכרו פירות וירקות באריזות מותאמות כדי להאריך את חיי המדף שלהם ולצמצם באופן זה את בזבוז המזון.

להלן תגובתנו למהלכים אלה.

כגוף המוביל בשנים האחרונות מהלך מקיף לצמצום בזבוז המזון בישראל אנו מברכים על רצון גופים לקדם את הנושא. יחד עם זאת, הפתרון המוצע לא מספק פתרון מערכתי לבעיה ויוצר בעיות חמורות חדשות. אנו קוראים למשרד החקלאות ולרשת שופרסל לבטל את המהלכים ולאמץ צעדים אפקטיביים במקומם.
 

ראשית אריזת פירות וירקות עשויה, בתנאים מסוימים, להאריך את חייהם וכך לתרום לצמצום הבזבוז. עם זאת, הדבר תלוי בעיצוב ובחומר האריזה והתנאים בהם המוצר נארז. לא ניתן להבטיח שאלו התנאים בפרויקטים המדוברים ולא בהכרח האריזות אכן יתרמו לבזבוז מזון. 

שנית, המהלך מגביל את חופש הבחירה של הצרכן, עלול ליצור צריכת יתר ובכך להביא להגברת הבזבוז. 
 

שלישית, המהלך מעלה באופן משמעותי את כמות פסולת אריזות הפלסטיק בישראל מבלי שהמערכת ערוכה לטיפול בהן. זה צעד המנוגד למהלכים בעולם של צמצום והגבלת השימוש בפלסטיק כולל במהכלים מרחיקי לכת של חקיקה. הפלסטיק הוא משפחת תרכובות עמידות שאינן מתפרקות, או מתפרקות אחרי שנים רבות. בנוסף, לתרכובות הפלסטיק יש נטיה לזלוג לתוך המזון ומי השתיה באופן המסכן את הבריאות ועקב העמידות שלהן הן מצטברות בטבע ומזהמות בתי גידול תוך פגיעה בבע"ח ובאדם. בנוסף, הפלסטיק הוא תוצר נפט, תרכובת אזילה שהפקתה מזהמת ביותר ותורמת למשבר האקלים.

 

לבסוף, המהלך גורם להעלאת מחיר המוצרים, בסל קניות שממילא אינו זול לצרכן. 

 

חשוב לזכור, קיימים צעדים אפקטיביים רבים לצמצום בזבוז המזון לאורך כל שרשרת הייצור והצריכה, לרבות ברשתות השיווק. הפתרון המוצע איננו נכון. רשתות שיווק גדולות בעולם אימצו שורת צעדים אפקטיביים לצמצום בזבוז המזון. ביניהם: ניהול מלאי הדוק התואם את הביקושים בסניף, צמצום כמויות בתצוגה, שיפור תנאי האחסון ותנאי ההובלה וגם יידוע הצרכנים באופן בו יוכלו להאריך את חיי המזון. כמו כן, לספק שקיפות אודות התוצרת הנרכשת תוך אספקת מידע עליה בצד המוצרים, ללא צורך להציג את התוכן על כל מוצר ומוצר.

הצרכנים יכולים להפחית בזבוז מזון של פירות וירקות על ידי הקפדה על קניה לפי רשימה והכרות עם הדרך הנכונה לאחסן את המוצרים בבית כך שאורך חיי המדף שלהם יתארך. כדי להימנע מפלסטיק מיותר, הצרכנים מוזמנים להגיע עם סלי נשיאה רב פעמיים לקניות.

הרגולטור צריך לייצר מדיניות לאומית לצמצום בזבוז מזון ועידוד תמריצים למגזר הפרטי תוך סנכרון בין משרדי הממשלה השונים. עליו לעודד חדשנות ופתרונות טכנולוגיים שנותנים מענה מלא לבעיה ברמת חומרי גלם ואריזות מסוג חדיש שמתכלה, ולספק תמריצים לשוק לעבור למוצרים אלו

אנו יוצאים נגד המהלך וקוראים לביטול קול הקורא ולסיום הפיילוטים ברשתות של שופרסל.

לנייר העמדה המלא