הפלסטיק נמצא בכל מקום

עולם של פלסטיק (2).jpg
בערבית עולם של פלסטיק.jpg

פלסטיק הוא שם למשפחה גדולה של תרכובות שונות, שהתפתחו כתוצר לוואי מתעשיית זיקוק הגז והנפט. פלסטיק איפשר פריחה של מוצרים מגוונים בעלות נגישה לכולם, ויש לו תכונות נהדרות: גמישות, צבעוניות, עמידות... בזכות העמידות הגבוהה, מוצרי פלסטיק קיימים בתעשיית הבניה ואף הרכבים - ומאפשרים ייצור מכוניות קלות ולכן חסכוניות יותר. אלא שהעמידות הופכת להיות בעיה חמורה, אם המוצר המתוכנן מפסטיק נועד לשימוש קצר טווח... כמו קשית שתיה, שאם נוצרה בשנת 2019, נוכל למצוא אותה גם ב... 2419...

מוצרי פלסטיק אינם מתכלים וחוזרים למעגל הטבעי של החומרים על פני כדור הארץ, אלא מתפרקים לחלקיקים קטנים, מיקרופלסטיק. אלה מצטברים במים (גם במי שתיה), במזון, בדגים... ומשם מגיעים גם לגוף שלנו. בנוסף, מוצרי פלסטיק שהפכו לזבל, מצטברים בטבע, בנהרות, באוקיינוסים, מרעילים וחונקים בעלי חיים ומזהמים את החופים. לחלק ממוצרי הפלסטיק מוספות תרכובות רעילות שעלולות לפגוע בבריאותנו, אם הן זולגות בטעות למזון או למי השתיה. ואם כל זה לא מספיק... תעשיית הפלסטיק אחראית לפליטת גזי חממה (למעלה מ-850 אלף טון בשנה!), הגורמים למשבר האקלים העולמי.

אז מה עושים? האם הפלסטיק "רע"? 

חומר, או מוצר, אינו רע או טוב - השליטה כיצד להשתמש בו ואיזו השפעה תהיה לו, היא בידינו בלבד. לאור הנתונים המצטברים על השפעת הפלסטיק על בריאות האדם והסביבה, ברור שיש לפעול למציאת תחליפים בני קיימא, לויתור על חלק ממוצרי הפלסטיק לחלוטין, לפיתוח טכנולוגיות מיחזור ושימוש מחדש - ובעיקר לחשוב מחדש על הדרך שבה אנחנו מתכננים וצורכים מוצרים, לעבור ממוצרים חד פעמיים וכלכלה לינארית לכלכלה מעגלית שהרמונית למעגלי הטבע.

 

חדש! עולם של פלסטיק

כל מה שרציתם לדעת על פלסטיק,
בעברית ובערבית

בשותפות קרן היינריך בל. 

 

למסמך בעברית
 

למסמך בערבית بالعربية

פסולת כהמצאה אנושית... ומהי כלכלה מעגלית?

בטבע לא קיימת פסולת. דבר המסיים את תפקידו הופך למזון או לחומר גלם עבור מישהו אחר: עלים נושרים מתפרקים ומזינים חרקים, פטריות וצמחים אחרים, בעלי חיים מזינים טורפים, ענפים משמשים בעלי חיים לבניה ולאחר מכן יפורקו ויחזרו להזין את הקרקע.

 

לא כך עובדת הכלכלה שלנו. אנו פיתחנו, בייחוד ב-200 השנים האחרונות מאז המהפכה התעשייתית, דרכים לנצל חומרי גלם, לייצר מהם מוצרים להשתמש בהם - בין עשרות שנים לחצי דקה ואז... להשליך אותם ל"זבל". מאותו רגע הם רחוקים מהעין ונשכחים מהלב, אך הם עדיין כאן: חומרי גלם טובים, שכעת נקראים פסולת, אך לא משתמשים בהם יותר. המעגל הטבעי של חומרים בטבע הופך לקו ישר, מסלול ללא מוצא.

היות וכמות החומרים היא סופית, ככל שהפסולת מצטברת חומרי הגלם הזמינים בטבע מצטמצמים והפקתם נעשית מסובכת ויקרה יותר. הפסולת תופסת שטחים הולכים וגדלים, יוצרת מטרדי ריח ורעש , זיהום אוויר, קרקע ומים. 

תעשיית המיחזור סוגרת את המעגל לחלק קטן בלבד מהחומרים בהם אנו משתמשים, וגם היא תעשיה בעלת השפעות סביבתיות מזיקות, דורשת אנרגיה, שינוע ודלק, ויוצרת זיהום. לכן היא יכולה להיות רק חלק אחד מהפתרון.

נדרשת גישה חדשה, כזו  המתכננת מראש מוצרים לטווח ארוך, ומאפשרת להם לסגור את המעגל: להתפרק ולהתמחזר בקלות, להפוך למוצר אחר ולקבל חיים חדשים, או בכלל - לוותר על המוצר עצמו ולעבור לשירות במקומו! זוהי תמצית הכלכלה המעגלית, והיא מבשרת עולם מלא חדשנות מרגשת, בת קיימא.