top of page
 תמונה מתוך אירוע פרוייקט ירוחם

פרויקט ירוחם

הפרויקט הראשון של TNS ישראל המיושם ברוח תיאוריית הכייף נעשה בירוחם. הפרויקט שואף לשים במרכז הבמה שלושה אתגרים עיקריים: פסולת, צל ואחריות במרחב, כאשר ההתמודדות עם כל אחד מהנושאים האלו משיקה לתחומים נוספים כמו אינטראקציה בין אנשים, נגישות לטכנולוגיה, קשר לסביבה ושימוש במרחב הציבורי.

פרויקט ירוחם הוא תוצר של עבודה משותפת בין TNS ישראל, ראש מועצת ירוחם מיכאל ביטון, סגנית ראש העירייה טל אוחנה, מגוון ארגונים, פעילים ונושאי תפקידים שונים, וכמובן התושבים של ירוחם. תהליך העבודה היה כרוך בשיח עמוק ומרתק בין כל הגורמים המעורבים, שנמשך כמעט שנתיים ושאף לערב כמה שיותר כוחות מקומיים בשלבי ההפקה והביצוע, ובכך גם לחזק את הכלכלה המקומית.

העבודה על הפרויקט הביאה לירוחם עשרות מעצבים, שיצאו לשטח והכירו את נופי המקום והתושבים, ואלו היוו עבורם מקורות השראה למימוש ועיצוב הרעיונות והחזון שהרכבנו יחד.

מרתון YeruFun 

החיבור בין השותפים נעשה במסגרת מרתון של 48 שעות שהתקיים בירוחם, ובמסגרתו צוותי עבודה אשרהורכבו ממעצבים, אדריכלים ויזמים פגשו בתושבים, והעלו יחד רעיונות יצירתיים שיתנו מענה לסוגיות המרכזיות בהן בחרנו לטפל. 

הרעיונות שהועלו נבחנו בשטח, ונבדקה הכדאיות ומידת ההשפעה שלהם על-ידי צוות מ-TNS ישראל וועדה מיוחדת מטעם עיריית ירוחם. שני רעיונות מתוך התשעה נבחרו ליישום בשטח:

  • "שם זה פה" - הכנסת הטבע לתוך העיר, ויצירת חיבור בין המרכז האורבני לטבע הסובב אותו.

  • "משחקי ירוחם" - העלאת מודעות חברתית וסביבתית דרך פעילות משחקית.

שם זה פה 

הפרויקט הראשון שיצא לפועל הוא "שם זה פה", הרעיון שמכניס את הטבע הייחודי לאוז ירוחם אל תוך מרכז העיר.

ירוחם נמצאת בין שני פלאי טבע יוצאי דופן, מכתש ירוחם ואגם ירוחם. החלטנו לחבר את התושבים החיים במרחב האורבני, לסביבה הטבעית המקיפה אותם במטרה לעודד גאווה מקומית ולשמש מקור השראה, אשר יתנו מוטיבציה לשמירה על המרחב הציבורי והסביבה.

ביום שלישי, ה-31/10/2017, הושק הפרויקט לאחר שנתיים של עבודה עם גורמים מקומיים. המראות והקולות שמילאו את מרכז העיר, הנם תוצר של עבודת תיעוד שנמשכה שנה, במהלכה הוקלטו המראות והקולות הנוכחים מדי יום באגם ובמכתש, ובנוסף במפעלים המקומיים, פניציה ואמיליה.  

״החיבור בין האגם למכתש הוא שילוב בין שני קסמים. מצד אחד מים. מצד שני חול. שניהם ביחד יוצרים בוץ. בוץ יכול להיות לכלוך או, אם מתאמצים קצת, חומר בנייה שאפשר לפסל ולייצר איתו משהו חדש. המקום שיצרנו פה הוא השילוב הזה, של הטוב שבעולמות. מים. חול. בטון. חזקים יחדיו בשילוב למען התושבים״

 

(רוני דניאל, מייסד TNS ישראל ומנהל הפרויקט)

״לעמוד בלב המרכז המסחרי של ירוחם ולשמוע ציוץ ציפורים - זה בעיניי כל הסיפור. יש עיר, יש טבע, לכל אחד יש סיפור ונוכחות משל עצמו, אבל יש את החיבור וחשוב לחיות את החיבור הזה. רצינו להביא את הטבע המדהים הזה אל תוך העיר, במטרה לייצר חיבור יומיומי עבור התושבים של ירוחם ועבור האורחים שמגיעים" 


(מיכל ביטרמן, מייסדת ומנכ"לית TNS ישראל)

משחקי ירוחם 

בין מבני השיכון של ירוחם ישנם אזורים בנויים שנזנחו והפכו בלתי שמישים. הפרויקט השני בעיר נועד לשקם אזור כזה, ובעזרת ארגון "מוטב יחד" וקק"ל להוסיף להם מקומות ישיבה, עצים להצללה ובעיקר משחקי רחוב ייחודיים לחבר בין התושבים.

המטרה היא שהעיצוב החדש והמשחקים שיוקמו באזור יגרמו לאנשים המסתובבים בו ליצור חיבורים חברתייים, יעוררו תחושת אחריות למרחב הציבורי וכן יעודדו תשומת לב לסביבה ופעילות מקיימת.

bottom of page